اقوام و فرهنگ هاى ایرانیPersian Cultures

 

در فرهنگ كلى و اصيل سرزمين ايران هيچ قوم و مذهبى از ديگرى برتر نبوده و هيچكدام حق ظلم و سرورى به قوم و مذهب ديگرى ندارد.

مردم ایران از زمان كهن، از اقوامى با رسوم، زبان، فرهنگ و مذاهب گوناگون تشكیل شده و سرزمين ايران متعلق به همه اين ايرانيان بوده كه همیشه با پیوستگی خود ايران را آباد و آزاد خواسته اند.

 

 اقوام مختلف ايرانى، با آشنائى به سابقه تاريخى استبداد و با آگاهى خود هميشه، در تلاش حفظ ايران اصيل هستند، كه كماكان جائى  باشد كه همه ی اقوام ایرانی، با رسوم وآئين و مذاهب متفاوت بتوانند، آزادانه با عدا لت و برابری در كنار هم، چون گذشته در آن مشتركأ مديريت و زندگی كنند.


در تاريخ ايران اقوام به اشكال  گوناگونی از زبانهای ایرانی سخن می گفتند

 

داریوش در كتیبه ی  بیستون در سده ی  پنجم پیش از میلاد از اقوام گوناگون ایرانی سخن گفته، مثلا او سه قوم سكائی را  نام می برد كه سكاهای آن سوی دریا، سكاهای تیزخود  و سكاهای هوم برگ هستند . (هوم گیاهی است سكرآور كه آن را  دم می كردند،  یا آب  آن  را می گرفتند  و می آشامیدند).

 

زبان پارسیان  یعنی  كورش  و داریوش  با زبان مادها و سكاها كه زبان  ویژه ی  خود را داشتند تفاوتهايی  داشته،  زبان عده ای از مردم شمال ایران اوستائی  بوده اما همه ی آنان زبان همدیگر را می فهمیدند.

 

  با تحول تاریخ  ، قوم های دیگری  قوى و شناخته تر شدند، مثل پارت ها ( اشكانیان از آنها بودند )  ، سغدیان  و خوارزمیان، كه هر یك از اینها به دلیلی در تاريخ ايران شهرت پيدا كردند. ساسانیان و پیش از آنها،  پارسها (هخامنشیان )  در ایران به قدرت رسيدند. پارتها ( اشكانیان ) هم پادشاهی بزرگی پایه گذاشتند  كه یكی از وسیع ترین امپراطوری های جهان را ایجاد كرد.

سغدیان  بازرگانان مهمی بودند  و از چین ابریشم  به ایران  وارد می كردند و به اقوام دیگر می فروختند، بیشتر آنها مانوی بودند و ادبیات مهمی از خود  به  جای گذاشتند.

 خوارزمیان هم به دلیل آداب و رسوم شناخته شده و هم زبان خویش معروف شده اند، آنان سوگ سیاوش می گرفتند و جد خودشان را، سیاوش می دانستند. نوشته های اندكی از زبان خوارزمی باز مانده است.

 چرا پس از آمدن اسلام به ايران عده ی بیشتری از اقوام ایرانی شناخته شدند ؟

 

  در دوره ی  ساسانی، تقسیم بندی های كشور ایران  بیشتر  بر اساس قومیت  بود

 

   در كتابى مربوط  به  جغرافی  به  زبان  دوره  ساسانی ( فارسی میانه ) دراستان خراسان ، از  شهرهای سغد، بلخ، خوارزم، هرات، مرو، پوشنگ، توس (طوس) ، نیشابور،کاين( قاین ) ، گرگان ( دهستان )،  کومس (  قومس - نزدیكی دامغان )  و پنج  شهر دیگرنوشته شده است.

 در استان یا بخش خاوران ، شهرهای  تیسفون، نچيبين ( نصیبین )،  رها (ارحا)، بابل،  خيره (حیره) ، همدان، ماد، نهاوند،  پدشخوارگر(كوهستان ا لبرز ) ،  دماوند، سـمنان، موچل ( موصل) و شهرهای دیگری ذكر شده است.

 در بخش نیمروز ( جنوب )، ازشهرهای  كابل، رُخد، بُست، فراه، زابلستان، زرنگ، كرمان،  وه اردشیر، استخر،  دارابگرد،  بیشابور،  گور،  اردشیر خوره   ( فیروز آباد )،  شوش، رامهرمز، نهرتیره، سمران، جی (اصفهان ) ، شاپورگان  و  شهرهای  دیگری ياد شده است.

شهرهای استان سیستان مانند زابل، پوشنگ  و زرنگ  كه مردمشان ازسكاها بودند، در خود یگانه بودند و وابستگى قومی خود را كاملاً می شناختند.

درآذرآبادگان (آذربایجان)، ازشهرهای  وان  و گنزه ( گنجه ) نام می برد.

 

این نشان می دهد  كه ایرانیان  به  مفهوم هائی  فراتر از قومیّت یعنی مفهوم های  مطلق جغرافیائی هم دست  یافته  بودند

 

  در این جغرافیا از دو ناحیه مهم ایران اسمى برده نشده، یكی مازندران ( طبرستان ) و دیگری گیلان . این  دو ناحیه محل زندگی دو قوم  مهم ایرانی است كه بویژه در برابر عرب ها مقاومت مى كردند، بطوری  كه عده ای از اهالی مازندران  تا سده ی هشتم ( چهاردهم میلادی ) هنوز به دين زردشتی خود، مانده بودند.

 

 

 

 در دوران پس از حمله اسلام به اقوام ايران، تفاوت زبان و اقوام ايرانى با اعراب، و حفظ آن بیشتر مُشخّص شد

 

  چون اقواام گوناگون ايرانى، زبانهای ایرانی و قوميت خود را از اعراب جدا ميدانستند، پس از حمله عرب ها، اقوام مختلف ايران بيشتر سعى در حفظ زبان خود ، و رو به تحول شدند و تفاوت های زبانی به جدا شدن و شناخته شدن قوم ها كمك كرد.

  قوم های كُرد، لُر و بلوچ پس از اسلام شناخته شدند زیرا پیش از آن جزو قوم های دیگر بودند.  كُردها ماد به حساب می آمدند و لُرها فارس، بلوچ ها هم از مادها بوده اند كه به   جنوب شرقی ایران مهاجرت كردند.

 

سپس عده ای از اقوام ایرانی هم به دلیل مذهبشان شناخته شدند. در ایران به علت وجود استبداد، پیروان هر دینی با هم همبستگی  و از همدیگر حمایت كردند. به همین دلیل است كه مسحیان، یهودیان، زردشتیان، ماندائی ها ( جنّتی ها ) در خوزستان و حتی اسماعیلیان ( شیعیان هفت امامی ) به هم پیوستگی داشتند و هر كدام مانند یك قوم جلوه كرده اند، بویژه كه ارمنیان ایران به ارمنیان قفقاز بستگی تاریخی دارند و فرهنگ و زبانشان همانندی فراوانی با آنان دارد.

 

قوم های ایرانی امروز، بسیار زیادند، ازجمله بختیاری ها، گروههای مختلف كُرد و لُر، قشقائی ها، تركمن ها، شاهسون ها و چندین قوم دیگر را شامل می شوند.

 

 

جالب آنجاست كه اقوام گوناگون ايرانى ، گر چه با زبان هاى قومى خودشان حرف ميزنند و هرچند كه آداب و رسومشان، مخصوصأ در دین،از مسلمانان، كه توسط اعراب به ايران آورده شده، جدا و متفاوت است، اما هیچگاه، هيچكدام، خود را قوم جداگانه ای ندانسته و ضمن پيوستگى و يگانگى، هميشه خود را ایرانی خوانده اند.

 

حكومت مذهبی اسلامى ایران بعد از رسيدن به قدرت، فقط بر یك قوم تكیه كرده و اقوام دیگر را رنجاند، اما اقوام مختلف ايرانى، با آشنائى به سابقه تاريخى استبداد و با آگاهى خود هميشه، اميدوار و در تلاش حفظ ايران اصيل، كه كماكان جائى  باشد كه چون گذشته همه ی اقوام ایرانی، با زبان و رسوم وآئين و مذاهب متفاوت، آزادانه بتوانند در آن مشتركأ  با عدا لت و برابری مديريت و در كنار هم، زندگی كنند.   

 

 

اقوام و فرهنگ هاى ایرانیCopy & send this link for your friends Persian Cultures

 

Persian Golf

Keep us informed!!

 

 

 

 

 

Keep us informed!!

 

Iran. Live Persian Web Broadcasts

Audio,Video Archiveآرشيو صدا و تصوير

 

 

 

 

 

Worlds movie festivalsجشنواره هاى سينمائى در جهان 

 

 

 
 

To share your thoughts with others or to register your FREE email Account click here:

 

Tell our Friends about PersianCultureS.com

 

اگر مايل هستيدپرژن كالچرز را در صفحه لينک سايت خود قرار دهيد، می توانيد از نشان زير استفاده کنيد

You may use a thumbnail graphic of the PersianCultureS.comlogo if you wish to create a link to the PersianCultureS.comwebsite on your own page.

Add this site to your favorites

www.PersianCultureS.com

 

Home  Academic Art  Cinema Events From You Literature  Music  News  Other webs  Our community  Persian cultures  Persian New Year  Politics Radio  Religion  Science  Sports Television  UFO