World Association for American Studies انجمن های آمریکا شناسی در جهان

 

انجمن آمریکا شناسی ایالات متحده آمریکا

انجمن آمریکا شناسی انگلستان

انجمن آمریکا شناسی فرانسه

انجمن آمریکا شناسی آلمان

انجمن آمریکا شناسی سوئیس


انجمن آمریکا شناسی اتریش

انجمن آمریکا شناسی اسپانیا


انجمن آمریکا شناسی استرالیا

انجمن آمریکا شناسی ایتالیا

انجمن آمریکا شناسی برزیل

انجمن آمریکا شناسی پرتغال

انجمن آمریکا شناسی سوئد

انجمن آمریکا شناسی شیلی

انجمن آمریکا شناسی فنلاند


انجمن آمریکا شناسی مجارستان

انجمن آمریکا شناسی نروژ

انجمن آمریکا شناسی هلند


انجمن آمریکا شناسی کره جنوبی

انجمن آمریکا شناسی یونان

 انجمنها و سازمانهای ایرانی در آمریکا
 

آمریکا

آمریکا تقریباً کشوری واحد با فقط پنجاه ایالت مختلف نیست بلکه مجموعه ای است شبیه پنجاه کشور ولی با دولتی واحد. پایتخت آمریکا ( شهر واشنگتن) است.  بعضی از شهر های آمریکا که در ایالتهای جدا از هم قرار دارند با یکدیگر همنام هستند و برای آنکه اشتباه نشود آنها را با ذکر ایالتشان یاد آوری می کنند. مثلاً در آمریکا  دست کم ده شهر به نام واشنگتن وجود دارد و برای آنکه اسم پایتخت از دیگر شهر های همنام متمایز شود آنرا با ذکر مخفف نام ایالتی که در آن واقع شده است یاد می کنند. به همین دلیل بعد از نوشتن واشنگتن حتما یک دی سی هم می نویسند. ایالات متحده آمریکا برای ادارهء امور خود تقریباً دارای استقلال هستند و و وزرا و مجالس قانونگذاری و پلیس خاص خودشان را دارند. ایالات  در بیشتر موارد نظیر ارتش، روابط خارجی ، واحد پولی، زبان ملی وغیره با هم مشترکند. ایالات متحده آمریکا در یک میثاق جمعی مشترکند که قانون اساسی  آمریکاست و قوانینی  که در ایالتهای مختلف تصویب می شود با اصول آن یکسان هستند. ایالتهای مختلف جدای از آن که بطور جاگانه استاندار خودشان را انتخاب می کنند یک نفر را نیز بطور سراسری و مشترک بر می گزینند تا مسئول امور مشترک کشور ( نظیر سیاست خارجی و ار تش و..) باشد. این فرد رئیس جمهور آمریکا می باشد. بعضی از ایالتهای آمریکا به قدری بزرگ و ثروتمند هستند که قدرت هر کدامشان به تنهایی از مجموع قدرت اقتصادی بعضی از مهمترین کشورهای اروپایی بیشتر است.به طور مثال ایالت کالیفرنیا به تنهایی ششمین قدرت اقتصادی جهان محسوب میگردد. در کشور آمریکا قوانین مختلف هر ایالتی  در مواردی متفاوت است. نظام اداری و اقتصادی و آموزشی و قضایی هم ادر ایالت های مختلف  تا حدودی با هم متفاوتند.

 

پایتخت آمریکا

 

شهر واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا است . چرا به آن می گویند واشنگتن دی سی و دی سی اش چه معنایی دارد؟!  شهر واشنگتن جزو هیچ یک از  پنجاه ایالت مستقل و جدای متحده آمریکا نیست ! و در منطقه خودمختار کلمبیا واقع شده است. منطقه کلمبیا هدیه ای بود که مردم ایالت مریلند به همه ملت آمریکا دادند تا مرکز آمریکا یعنی شهر واشنگتن در آن بنا شود و به افتخار نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده " واشنگتن " نامیده شد. تا چندی پیش شهر واشنگتن آنقدر مستقل بود که درست مثل کشور سوئیس که حاضر نیست در هیچ اتحادیه سیاسی با کسی شریک بشود اهالی شهر واشنگتن دی سی هم حاضر نبودند در مجلس آمریکا نماینده ای داشته باشند و آن را ناقض استقلال خودشان می دانستند. اما پسوند دی سی را چرا به این شهر می افزایند؟ این شهر نه در هیچ ایالتی بلکه در یک منطقه خود مختار بنام کلمبیا واقع شده است. منطقه کلمبیا در واقع در اندازه همان شهر واشنگتن و حومه اش است و نسبتا وسعت چندان بزرگی ندارد . منطقه در زبان انگلیسی می شود " دیستریک " و دی سی حروف اول " دیستریک آو کلمبیا " است. یعنی منطقه کلمبیا.  چه لزومی به نوشتن آن هست :  زمانی که این ایالتها به هم پیوستند متوجه شدند که شهرهای زیادی دارند که با هم " هم اسم" هستند! و همین موضوع همه را گیج کرده بود ( و در برخی ایالتها این گیجی همچنان ادامه دارد!) برای مثال در ایالتهای مختلف آمریکا بیش از پانزده شهر بنام "بیرمنگهام " و ده شهر بنام " منچستر" وجود دارد. علتش هم این است که صدها سال پیش وقتی که مردم انگلستان شروع به مهاجرت به آمریکا کردند اهالی هر شهر به هر یک از ایالتهای آنروز آمریکا می رسیدند شهری را بیاد زادگاهشان نامگذاری می کردند! و این کار در همه ایالتهایی که جدا - جدا توسط انگلیسی ها ساخته می شد تکرار می گشت .البته به همین شکل به افتخار مبارزات جرج واشنگتن در برابر استعمار گران انگلیسی در چندین ایالت مختلف ( و البته مستقل آن روز) مناطقی به احترام وی نامگذاری شده بود . بعد از اتحاد ایالتها با یکدیگر بود که آمریکایی ها متوجه شدند خیلی از شهر های کشور جدیدشان ( یعنی ایالات متحده آمریکا) با هم تشابه اسمی دارند . آنها برای حل موضوع از مخفف نام ایالتشان( درست مثل نام خانوادگی ما) برای معرفی شهرشان استفاده کردند تا با یکدیگر عوضی گرفته نشوند. مثلا در حال حاضر در آمریکا یک ایالت - سه شهر و چندین دهکده کوچک بنام " واشنگتن " وجود دارد . بنابر این برای آنکه پایتخت آمریکا با دیگر واشنگتنهای آن کشور عوضی گرفته نشود چاره ای نیست جز آنکه مخفف نام منطقه اش( یا همان دیستریک آو کلمبیا) را نیز به آن بیفزایند.

 

 

جغرافيای کشور ايالات متحده آمريکا

 

ایالات متحده امریکا در نیمکره غربی زمین و در شمال قاره آمریکا واقع شده است. چهل و هشت ایالت همجوار و نیز دو ایالت جدا از دیگران ( شبه جزیره آلاسکا در شمال شرق قاره آمریکا و مجمع الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام ) روی هم رفته کشور ایالات متحده آمریکا را تشکیل می دهند. همچنین در دو منطقه حوزه دریای کارائیب و نیز بخشهایی از اقیانوس آرام جزایر کوچک ایالات متحده آمریکا از شمال با کشور کانادا و در جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد . این کشور در شمال غرب قاره آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. چهل و هشت ایالت به هم پیوسته که خاک اصلی آمریکا را تشکیل می دهند از شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس و خلیج مکزیکو و از غرب به اقیانوس آرام منتهی می شوند.ایالت آلاسکا نیز از شمال به اقیانوس منجمد شمالی از غرب به تنگه برینگ و از جنوب غربی به اقیانوس آرام ختم می گردد. مجمع الجزایر هاوایی هم درجنوب غرب خاک اصلی آمریکا قرار دارند و در اقیانوس آرام واقع شده اند .پایتخت آمریکا شهر واشنگتن دی سی است . کشور ایالات متحده آمریکا در مجموع 9631418 ( نه میلیون و ششصد و سی و یک هزار و چهارصد و هجده ) کیلومتر مربع وسعت دارد که البته چهار صد و هفتاد هزار کیلومتر آن را جزایر پراکنده و تحت قلمرو آمریکا در اقیانوس آرام و دریای کارائیب تشکیل می دهد.و پراکنده ای نیز وجود دارند که قلمرو آمریکا محسوب می شوند ولی به گونه ای خود گردان اداره می گردند.

وسعت آمریکا

وسعت و پهناوری آمریکا بعد از روسیه و چین سومین کشور بزرگ جهان است. به طور تقریبی کشور ایالات متحده آمریکا :

شش برابر بزرگتر از ایران است

اندکی بزرگتر از کاناداست

25 درصد بزرگتر از استرالیاست

39 برابر بزرگتر از انگلستان است

14 برابر بزرگتر از فرانسه است

نصف وسعت روسیه است

کمتر از یک سوم وسعت قاره آفریقا است

نصف وسعت نیم قاره آمریکای جنوبی است

اندکی بزرگتر از برزیل است

سیصد برابر بزرگتر از کشور هائیتی است

دو و نیم برابر بزرگتر از مجموع کشورهای اروپای غربی است

 

توماس جفرسون نویسنده بیانیه استقلال و قانون اساسی آمریکا

 

قانون اساسی آمریکا

 

Copy & this link for your web or send it to your friends World Association for American Studies انجمن های آمریکا شناسی در جهان

 

 

 

موسسه مجاز اعزام دانشجويان ايرانى به خارج از كشور

Learning English آموزش انگلیسی

Persian Bloggers in the World وبلاگ های ایرانیان در جهان

معنی نام کشورها Countries name meaning

Persian Web Broadcasts

 

             

 

10 Most Successful Web 2.0 Startups to Date ده وب موفق از آغاز تا کنون

Top 40 ٍEnglish Sites بالا ترین چهل سایت انگلیسی زبان

Video Resources منابع ویدیو

 

دانشگاه هاى ايران

 

 

 

Tell our Friends about PersianCultureS.com

Keep us informed!!

Thank you for your clips & articles * با سپاس از مطالب شما عزيزان از سراسر جهان

To share your thoughts with others or to register your FREE email Account click here:

 

اگر مايل هستيد پرژن كالچرز را در صفحه لينک سايت خود قرار دهيد، می توانيد از نشان زير استفاده کنيد

You may use a thumbnail graphic of the PersianCultureS.com logo if you wish to create a link to the PersianCultureS.com website on your own page.